AktualityAktualityKontaktyMapa stránkyMapa stránky
SpäťÚvod / O SZBD / Aktuality / OSBD v Prievidzi nainštalovalo do vestibulu svojej budovy automatický defibrilátor

OSBD v Prievidzi nainštalovalo do vestibulu svojej budovy automatický defibrilátor

25.10.2019

Okresné správcovské bytové družstvo (OSBD) v Prievidzi nainštalovalo do vestibulu svojej budovy automatický defibrilátor. Po vybudovaní bezbariérového vstupu do objektu pre starších a imobilných obyvateľov tak prichádza s ďalšou službou verejnosti. TASR o tom informoval Teodor Palkovič, predseda predstavenstva OSBD Prievidza.

'Tento prístroj, zachraňujúci životy ľudí pri náhlych problémoch srdca, bude slúžiť nielen tým, ktorí sa budú nachádzať v budove družstva, ale aj tým v blízkom okolí. Sprístupnenie defibrilátora je o to dôležitejšie, že nie vždy je okamžite k dispozícii posádka rýchlej zdravotnej pomoci. Použitie defibrilátora zvyšuje šancu postihnutého na prežitie,' uviedol Palkovič.

Defibrilátor, ktorý dokážu obsluhovať nielen lekári, ale aj ľudia bez lekárskeho vzdelania, je podľa neho umiestnený na frekventovanom mieste. 'Aby ho mohol použiť aj laik, tento sám okrem písaných a obrazových inštrukcií dáva obsluhe aj hlasové pokyny. Defibrilačný výboj je spravidla bifázický a má rovnaké charakteristiky a účinok ako manuálny externý lekársky defibrilátor,' priblížil.

Miesto uloženia automatického defibrilátora OSBD výrazne označilo. Proti možnému zneužitiu či krádeži je chránený kamerovým systémom. 'Na bytovom družstve sme radi poskytli prostriedky na zakúpenie tohto prístroja. Uvedomujeme si, že záchrana ľudského života sa nedá vyvážiť žiadnymi peniazmi. Nikdy nevieme, kedy môže takýto prístroj zachrániť život našim známym, blízkym alebo iným občanom,' dodal Palkovič.